Podróżowanie
Wiele osób po operacji wyłonienia stomii obawia się, że nigdy już nie będą mogli podróżować lub wyjechać na wakacje.
Posiadanie stomii wcale nie musi być powodem, aby rezygnować z aktywności, a wyjazd na wakacje powinien być tak samo przyjemny jak dla osób bez stomii. Najważniejsze to nauczyć się prawidłowo pielęgnować stomię i przełamać opory natury psychologicznej. Jeżeli czujesz się dobrze ze swoją stomią i masz dobrze dobrany sprzęt, możesz podróżować bez żadnych ograniczeń. Czas podróży oraz środek transportu nie mają znaczenia, choć zaleca się, aby w pierwszych dniach po operacji podróżować na małe odległości, by zbudować w sobie poczucie bezpieczeństwa i upewnić się, że sprzęt stomijny jest prawidłowo dopasowany.
Jeżeli używasz sprzętu do docinania, dotnij go do odpowiedniego rozmiaru wcześniej, ponieważ nie wolno wnosić nożyczek na pokład samolotu. Podczas podróży samolotem bagaż może być przeszukany przez celników, warto mieć zaświadczenie od swojego lekarza, że posiadasz stomię. Uniknie się w ten sposób zakłopotania związanego z kontrolą bagażu. Przy rezerwacji miejsc można poprosić o miejsce przy toalecie co pozwoli na skorzystanie z niej w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Podróżując pociągiem, statkiem,samolotem czy autokarem osoba ze stomią ma zwykle dostęp do odpowiednich obiektów sanitarnych, jednak zazwyczaj są one dość małe i niekomfortowe.
Posiadając stomię możesz uprawiać sporty na miarę swoich możliwości, możesz biegać, jeździć na rowerze, pływać. Większość worków posiada przylepiec który przylega doskonale do skóry także w wodzie, ale dla bezpieczeństwa możesz wzmocnić go przylepcem lub specjalnym paskiem hydrokoloidowym.
Podczas upałów, kiedy człowiek bardziej się poci, zdarza się że przylepce w workach 1-częścio-wych lub płytkach odklejają się częściej. Wyjeżdżając na urlop należy zabrać ze sobą większą ilość sprzętu stomijnego, który był wcześniej wypróbowany i sprawdzony. Jeżeli spędzasz wakacje poza granicami kraju, uważaj na egzotyczne jedzenie, które może spowodować biegunkę. Zaopatrz się w leki przeciwbiegunkowe, pij dużo płynów, ogranicz spożycie: owoców, warzyw, pikantnych potraw i napojów gazowanych.
W czasie upałów pij dużo wody butelkowanej, aby uzupełnić płyny i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Przy biegunce może zdarzyć się zapalenie skóry wokół stomii, dlatego zaopatrz się w pasty gojące, pudry, kremy, które ułatwiają pielęgnację skóry podrażnionej.
Pamiętaj także o tym, aby nie przetrzymywać sprzętu stomijnego w miejscach bardzo ciepłych i nasłonecznionych, może to spowodować jego uszkodzenie. Skorzystaj z wymienionych porad i wybierz się na Twoje, może pierwsze wakacje ze stomią.