Urologia
Kategoria produktów urologicznych obejmuje wyroby medyczne takie jak: cewniki zewnętrzne dla mężczyzn, cewniki urologiczne wewnętrzne, worki do zbiórki moczu, UROTAINER – zestawy do płukania pęcherza moczowego i pielęgnacji cewnika, produkty chłonne.
Produkty urologiczne
Produkty urologiczne to grupa wyrobów przeznaczonych dla osób mających problem z nietrzymaniem moczu (inkontynencją). Dla osób zmagających się z takim problemem, niezwykle ważne jest poczucie komfortu, bezpieczeństwa oraz utrzymanie prawidłowej higieny. W naszej ofercie posiadamy szeroki asortyment sprzętu urologicznego m.in. cewniki urologiczne, worki do zbiórki moczu, zestawy do płukania pęcherza i pielęgnacji cewnika (UROTAINER), zestawy do pobierania próbek, wkładki urologiczne, pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki, podkłady higieniczne.
Układ moczowy - anatomia i fizjologia
Układ moczowy człowieka zbudowany jest z: nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Układ moczowy pełni funkcję oczyszczającą, mającą za zadanie pozbycie się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej, wodno-elektrolitowej, co z kolei umożliwia regulowanie ciśnienia tętniczego krwi.
Nietrzymanie moczu, zatrzymanie moczu, bezmocz
Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to mimowolne oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego.
Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymania moczu, ze względu na ilość wydalanego moczu (kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie, bardzo ciężkie) i ze względu na przyczynę (wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z naglącym parciem, z powodu przepełnienia pęcherza, inkontynencję funkcjonalną i całkowite nietrzymanie moczu).
Cewnik urologiczny i cewnikowanie
Cewnik urologiczny to cienka rurka wykonana z tworzywa sztucznego, wprowadzana do pęcherza moczowego w celu odprowadzenia zalegającego w nim moczu. Dla niektórych osób opróżnianie pęcherza nie jest zwykłą fizjologiczną czynnością, ale procedurą medyczną. Wtedy konieczne jest cewnikowanie, czyli wprowadzenie do pęcherza cewnika, przez który odprowadzany jest mocz.
Produkty urologiczne są refundowane przez NFZ zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 roku /Dz. U. 2023 poz. 2461/.
Porady i pytania
Profilaktyka nietrzymania moczu:
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała – otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia
choroby; - zdrowa dobrze zbilansowana dieta (zadbaj o prawidłowe nawodnienie, ogranicz
spożycie alkoholu, unikaj napojów gazowanych, kofeiny, pikantnych potraw); - dobrze dobrana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mięśnie dna
miednicy i zmniejsza ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu; - trening mięśni dna miednicy – szczególnie ważny u kobiet w okresie ciąży oraz
porodu. Ważne aby ćwiczenia były odpowiednio dobrane. Niektórzy potrzebują
popracować nad ich siłą, inni nad wytrzymałością, a jeszcze inni nad
rozluźnieniem. W tym celu warto skonsultować się z fizjoterapeutą.