Podstawowe informacje przed zabiegiem
Po wykonaniu wszelkich procedur związanych z przyjęciem do szpitala i zakwalifikowaniem chorego do leczenia operacyjnego, chirurg jeszcze raz dokładnie wyjaśnia sposób leczenia choroby i zakres działań chirurgicznych związanych z wyłonieniem stomii.
Ważnym momentem w okresie przedoperacyjnym jest wyznaczenie miejsca
stomii. Prawidłowe umiejscowienie stomii jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących prawidłowe funkcjonowanie i szybki powrót do pełnej aktywności życiowej.
Miejsce stomii powinno być wyznaczone na dzień przed operacją, wspólnie z chorym w najbardziej dogodnym miejscu. Stomia powinna być wyprowadzona na gładkiej powierzchni ciała, nie może powodować dyskomfortu, przeszkadzać w poruszaniu się. Pielęgniarka powinna poznać indywidualne upodobania pacjenta, np. czy może się pochylać, obracać, jaki wykonuje zawód, jakie ma hobby, jaki sport uprawia, jakie ubrania preferuje, w jakiej pozycji będzie zakładał worek. Dalszy etap to badanie brzucha w trzech pozycjach: leżącej, siedzącej i stojącej.
Ponadto należy wziąć pod uwagę cechy indywidualne chorego, np. wypukły brzuch czy fałdy skórne, blizny po innych operacjach. Należy zwrócić uwagę na linię pasa i usytuować stomię powyżej lub poniżej talii. Po optymalnym wyznaczeniu miejsca stomii warto tytułem próby założyć worek stomijny i sprawdzić czy nie przeszkadza nam w wykonywaniu różnych czynności. Zachowanie powinno być swobodne, na tym etapie można jeszcze poprawić lokalizacje stomii.