20.11.2018
Dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego
Razem z pielęgniarką stomijną dokonasz wyboru sprzętu stomijnego. Sprzęt stomijny powinien dawać Ci poczucie bezpieczeństwa, nie powodować uszkodzeń skóry i nie przeszkadzać w codziennym życiu.
Właściwy wybór sprzętu stomijnego powinien uwzględniać:
- rodzaj stomii
- jej wielkość
- umiejscowienie
- wrażliwość skóry
- tryb życia jaki preferujesz (np.: sposób ubierania, aktywność fizyczną)
Ze względu na rodzaj wyłonionej stomii stosuje się:
- worki otwarte (ileostomijne) – stosowane są w przypadku ileostomii, gdzie wydzielina ma płynną konsystencję. Worki nie muszą być wymieniane po każdym wypróżnieniu, można je opróżnić i jeżeli worek dobrze utrzymuje się na skórze, może być przyklejony przez 2-3 dni. Można je również stosować w przypadku kolostomii.
- worki zamknięte (kolostomijne) – stosowane są przez osoby z kolostomią, treść jelitowa jest zwykle stała, napełnione worki należy wymienić.
- worki urostomijne – stosuje się dla osób z urostomią, w celu odprowadzenia moczu. Można je opróżniać i wymieniać w zależności od potrzeby. Worek można podłączyć do worka do zbiórki moczu, aby uniknąć konieczności zmiany worka w nocy. Worki posiadają specjalny zawór antyrefluksowy zapobiegający cofaniu się moczu.
Worki produkowane są w dwóch systemach:
- system 1-częściowy – składa się z worka stomijnego z przylepcem, worek mocowany jest bezpośrednio do skóry. W przypadku zmiany, należy odkleić worek i przykleić nowy.
- system 2-częściowy – składa się z płytki (przyklejanej do skóry) i mocowanego do niej worka. W przypadku takiego systemu, worek można wymienić bez konieczności odklejania płytki, co chroni wrażliwą skórę wokół stomii.